Finance
Bez peněz to nejde
Umíte si představit soukromé podnikání bez peněz? Já tedy ne. A myslím, že vlastně ani vy ne. Protože to je něco, co je vlastně nepředstavitelné. Motivací každého, kdo podniká, je přece hlavně vydělat si na sebe. A kdyby tu nebyly peníze, nebyl by tu ani ten nejpodstatnější význam podnikatelských aktivit.
Když se podniká, musí se prostě i vydělávat. A to dost vydělávat. Dost na to, aby se zvládly všechny s podnikáním související výdaje, a také dost na to, aby byli podnikatelé motivováni k pokračování v takovém podnikání. Protože kdyby bylo peněz málo, ztratí o něj podnikatelé zájem a půjdou dělat radši něco jiného, a kdyby se prodělávalo, nemělo by smysl ani udržovat firmu v chodu, což by vlastně bez peněz ani dost dobře nešlo.
A tak se v podnikání vždy usiluje o to, aby bylo peněz dost. Pracuje se, přichází se s neustále novými nápady, které by zajistily ještě větší příjmy, hledají se nová odbytiště, hledají se způsoby, jak učinit proces výroby co nejefektivnějším… Prostě se dělá všechno pro to, aby se vydělaly peníze.
A když se peníze nevydělají? Když ani přes veškerou snahu nejsou příjmy o dost vyšší než výdaje? Pak se využívají k vylepšení situace klidně i půjčky. Přesněji podnikatelské půjčky. Ty se shánějí a investují do podnikání v zájmu dosažení pozitivních změn a větší výnosnosti.
Ale využívat lze jenom takové půjčky, které se seženou. U kterých dokážou podnikatelé přesvědčit o své bonitě a finanční ústavy jim tím pádem vyhoví. A kromě takové dostupnosti mají být půjčky samozřejmě i výhodné, aby se jimi současné finanční problémy jen neodsouvaly na později a třeba nerostly. A tak je často skvělou volbou americká hypotéka bez dokládání příjmů, na kterou se lehce dosáhne a která je výhodná.
A co je třeba udělat pro to, aby podnikatel nebankovní hypotéku dostal? Docela málo. Jak se můžete snadno přesvědčit.
Podnikáte a potřebujete peníze?
V dnešní době hodně lidí přemýšlí nad tím, že si založí svoji firmu či společnost. Je to poměrně jednoduché, samotné založení totiž nespočívá v ničem jiném než v pár papírech a podpisech na úřadě. Totiž v dnešní době je má živnost opravdu hodně lidí, je to ale pouze papír a o ničem to moc nesvědčí. To, že jste OSVČ z vás neudělá podnikatele, nebo minimálně ne podnikatele s velkým P. K tomu abyste se jimi stali potřebujete vést úspěšnou firmu, která má nějaké jméno nebo alespoň úspěšně podnikat. K tomu ale kolikrát potřebujete opravdu hodně sil, peněz a času, bez toho totiž žádnou úspěšnou firmu nevytvoříte. Síly a čas se dají zařídit a sehnat, ale co takové peníze? Ty vám do klína jen tak nespadnou. Kde se dá tak velké množství peněz sehnat?
Jistě je třeba říct, že šetřením si hodně pomůžete. To by vám ale řekl naprosto každý. Odkládat si peníze je nejlepší rada, kterou vám dají všichni okolo a ona je to pravda. Pár let, než se do celého podnikání pustíte si dokládejte peníze bokem, budete za ně rádi, to nám věřte. Šetřit si peníze je totiž něco, co málokdo opravdu stoprocentně dokáže, ale pokud se vám to povede, budete sklízet ovoce, protože peníze se vždycky hodí a pokud je nevyužijete pro podnikání, dají se využít na cokoliv jiného, co zrovna budete potřebovat, nebo je klidně můžete investovat. Věděli jste ale, že peníze můžete sehnat i skrze podnikatelskou hypotéku? To vám poradíme my.
Podnikatelská hypotéka je totiž to pravé ořechové pro lidi, kteří chtějí do podnikání investovat peníze a nemají jich třeba tolik, kolik by zrovna teď potřebovali. Je výhodná v tom, že nemusíte dokládat vaše příjmy, protože kvůli podnikání nejsou třeba moc stabilní, nebo jednoduše nemusíte mít nic moc předtím našetřeno, což hodně hypoték a půjček požaduje, to každý ví. Díky podnikatelské hypotéce budete mít k dispozici přesně tolik peněz, které vaše podnikání potřebuje.
I bohatství nám může dát půjčka
Každý má své sny. Hlavně sen o tom být bohatý, přece. Kdo by nechtěl být bohatý, určitě úplně každý. Já jsem třeba osobně vždycky snila o tom, jak být bohatá, ale samozřejmě všechno je to prostě v našich rukách a samozřejmě vždycky se dá bohatství nějak naplánovat a udělat prostě všechno pro to, abychom bohatí byli. Samozřejmě někdo se bohužel třeba i zadluží, což je opravdu velice špatné, protože když se zadlužíte, tak opravdu potom už nevíte, z které do které. Vždycky je potřeba splácet opravdu jednu půjčku a splátku, protože když toho budete splácet víc, tak prostě najednou už nebudete spokojení a budete nervózní a otrávení, a už to nebude fungovat.
Samozřejmě bohatí nejsme jenom tím, že chodíme do práce a vyděláváme. Bohatí jsme i svým srdcem a svou duší, a i to musíme brát prostě v potaz. Samozřejmě, na to nám pomůže třeba nebankovní hypotéka bez registru. Co si o takové půjčce myslíte? Protože taková půjčka je opravdu velice dobrá a vhodná, a hlavně proto, pokud chcete být bohatí, tak touto půjčkou opravdu zbohatnete. Protože i přesto, že máte několik dluhů a exekucí, tak tahle půjčka vám pomůže zaplatit všechny dluhy a exekuce, které máte.
A budete splácet opravdu jenom jednu částku. Nejlepší je, že opravdu výhodou je, že můžete splácet tuhle půjčku, splátku na jak dlouho chcete, a kolik přesně chcete splácet, protože všechno je hlavně na individuální domluvě. Což je velká výhoda téhle půjčky, takže samozřejmě si s ničím nelamte hlavu, vždycky je nějaká volba toho, jak být bohatý a jak opravdu zbohatnout. Jakmile zbohatnete s touto půjčkou, tak prostě si můžete spravit dům, koupit si auto a můžete si prostě ledas co zaplatit, co budete potřebovat, a hlavně zaplatit ty dluhy, protože to bude správná volba toho, co uděláte. Potom se opravdu budete cítit mnohem lépe.
Máte nízké příjmy?
Pokud jste nikdy v životě nemuseli řešit otázku financí, tak to jste šťastní lidé. Většina z vás ale odpoví, že ano, že finance jsou jejich často každodenní problém.
Mít nebo nemít peníze na základní potřeby, na jídlo, oblečení, nájem, to je vskutku existenční otázka a nemá moc způsobu řešení. Pokud vaše příjmy každý měsíc nedostačují na vaše výdaje, můžete požádat o dávky stát. Program sociální pomoci vám ale pomůže jen z nejhoršího a vy budete mít jen na ty základní potřeby, ale i to se určitě počítá.
Pokud vaše příjmy nestačí na výdaje, musíte zvážit, zda se dá ještě někde ušetřit, ale většinou je nutné zvýšit příjmy. Není to příjemné mít po práci ještě brigádu, nějakou třeba i podřadnou práci, ale pokud potřebujete navýšit příjmy, jde ego stranou a je potřeba vzít třeba i večerní úklid nebo venčit sousedům psa. Cokoliv, co přinese do rodinného rozpočtu peníze se počítá.
Můžete také popřemýšlet, zda se více vyplatí platit podnájem nebo zainvestovat a nemovitost si koupit a splácet půjčku. Mnohdy se to vyplatí a budete mít jistotu vlastního bydlení. A že na koupi vlastní nemovitosti nemáte a dokonce máte nějaký ten finanční vroubek, takže vám banka neschválí hypotéku? Je tady ještě možnost nebankovní hypotéky nebankovnihypoteka.
Pokud se jednou dostanete do potíží se splácením půjčky nebo hypotéky, i po jejím splacení už můžete být v tzv. registru neplatičů a další půjčka nebo hypotéka už u banky nebude schválená. Jsou tady ale nebankovní společnosti, které vám dle mírnějších pravidel hypotéku poskytnou. Je ale důležité dobře si spočítat, jak vysoké splátky jste schopni splácet a také počítat s tím, že musíte dát do zástavy nemovitost, kterou vlastníte. Pokud poté nebudete splátky dodržovat, o nemovitost přijdete a nepomůže vám už nic a nikdo. Snad jen osobní bankrot a to jistě nechcete zažít.
Půjčujte si, ale s rozvahou.
Jak je to s odstupným?
Odcházíte z práce? Dostali jste výpověď, nebo odcházíte z jiných důvodů? Víte, že je možné, že vám vznikl nárok na odstupné? Pokud vám takový nárok vznikne, určitě byste ho měli využít. To, kdy máte nárok na odstupné, není volba zaměstnavatele. Přesně to stanoví Zákoník práce, který musí všichni zaměstnavatelé a zaměstnanci dodržovat.
Pokud dojde ke skončení pracovního poměru bez vašeho zavinění, máte nárok na odstupné. Důležité je ovšem říct, že na odstupné nikdy nevzniká nárok, pokud podáte výpověď vy. Musí tak učinit zaměstnavatel.
Nárok na odstupné nevzniká ani tehdy, kdy je zaměstnanec ve zkušební době. Stejně tak, pokud pracuje na DPČ nebo DPP. Odstupné je možné vyplatit pouze těm, kteří pracují na HPP.
A jak je to s výší odstupného?
Odstupné se určuje z vaší hrubé mzdy. Z té se vypočítá průměrný výdělek a klasické odstupné je ve výši trojnásobku této průměrné měsíční mzdy. Platí to ale pouze v případě, že máte odpracováno více než dva roky u toto zaměstnavatele. Pokud máte odpracováno více než rok, ale ještě ne dva roky, náleží vám dvojnásobek. Pokud pracujete u zaměstnavatele méně než rok, dostane pouze jednonásobek tohoto výdělku.
Nutno ovšem říct, že tohle je minimální částka, kterou stanovuje Zákoník práce, a která musí být vyplacena. Horní hranici ovšem nikdo neurčuje. Je tedy možné, aby vám zaměstnavatel vyplatil více, než co stanovuje zákon. I odstupné podléhá dani, takže z odstupného vám bude stržena daň 15 %, jak je tomu zvykem.
Pokud se vás bude snažit zaměstnavatel přesvědčit, ať podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru, nikdy to nedělejte, pokud výpověď nepodáváte vy sami. Takto byste zbytečně přišli o možnost získat odstupné. Bohužel, jsou zaměstnavatelé, kteří to na své zaměstnance tímto způsobem zkouší.
Pokud si chcete o tématu odstupného přečíst více, podívejte se na Zjistěte zdali máte nárok na odstupné Hypotéky bez registru.
Peníze pro všechny
Takže ten, kdo patří mezi většinu národa, mezi ty, kteří si musí na chleba tvrdě vydělat, se mnohokrát ocitne v situaci, kdy by mu bodlo pár penízů navíc. Ale pozor. Není tím myšlen ten, kdo propije výplatu za tři dny a zbytek měsíce mu peníze chybí. Takový člověk není hoden pozoru. Ale takoví, kterým kupříkladu vichřice odnese kus střechy, ti jsou hodni pomoci. Nejen oni jsou však potřebni peněz. Je jich více. Chtějí auto, hezkou dovolenou, nebo cokoli jiného. Kdyby si měli počkat, až na to ušetří, tak by to nikdy neměli. Nebo až někde v důchodu, kdy už je člověk rád, že je rád.
Když už takoví lidé potřebují vyšší částky, míníme tím šesti místné, jsou nuceni si půjčit a je jim vcelku jedno od koho. Takže nejprve oběhnou příbuzné, čímž se dostanou do řečí uvnitř rodiny, ale potřebnou částku neschrastí. Nepoučeni tedy obcházejí známé a kamarády, čímž se dostanou do řečí i mimo rodinu. Ovšem peníze nikde. Není se co divit. Pokud někdo takovou částku má, tak ji nepůjčí.
Jsou však nějaké instituce, které mají peněz, že nevědí, co s nimi. Jenže tam je ten křížek s tím, že nahlížejí do registrů. A to tak, že asi do všech, které tu jsou. Ty nejdůležitější jsou ty dva bankovní, tedy Bankovní registr klientských informací, zkratka BRKI, jejímž majitelem je společnost CBCB (Czech Banking Credit Bureau, a. s.). Ten druhý se zove Centrální registr úvěrů České národní banky a ten poslední patří firmě SOLUS. Zde jsou i nezaplacené částky za telefon, elektriku a tak podobně. A pokud někteří lidé nemají zrovna čisté svědomí a registry…
I pro ně je však řešení. Tím je nebankovní hypotéka bez registru. Není to nic složitého k chápaní a ani vyřízení. Tady se na papírování nehraje, tady se hraje především na rychlost. Pokud nevěříte a chcete se sami přesvědčit, není nic jednoduššího nežli kliknout na odkaz výše v tomto článku.
Někdy nám peníze nestačí
Všichni si jistě dokážeme velice dobře představit, jak by vypadal náš život bez dostatku peněz, případně bez peněz jako takových. A všichni se tak dozajista shodneme na tom, že bychom takový život rozhodně nechtěli žít. Protože bez peněz schází to, co bychom si za ně mohli koupit a co se nedá obvykle ničím bezplatným nahradit. A nedostatek čehokoliv je nám lidem nepříjemný.
Někdy se nám ale peněz zkrátka nedostává. A když je nemáme, co s tím naděláme? Musíme si chybějící peníze půjčit. Protože jinak bychom je zkrátka neměli.
Ovšem půjčit si peníze znamená najít někoho, kdo by nám mohl půjčku poskytnout. A zatímco o poskytovatele půjček není nouze, o ty, kdo nám jsou skutečně ochotni půjčit, už nouze je. Bank a jiných finančních institucí se najde spousta, ale když u nich o půjčku požádáme, velice často neuspějeme. Smůlu tu můžeme mít kvůli našim příjmům, které nejsou bankovními úředníky shledány jako dost vysoké, naši touhu po půjčce tu může zhatit i pouhý banální záznam v registrech dlužníků. I malý nedostatek nás prostě může připravit o naději na získání bankovní půjčky.
A je jedině dobře, že nevyhoví-li nám banky, pomůže třeba aspoň nebankovní společnost. Díky tomu, že existuje nebankovní americká hypotéka, je tu totiž šance na získání půjčky i pro ty, kdo jsou na tom poměrně špatně, kdo pro své nedostatky stěží dostanou jinou půjčku. Protože je u nebankovní hypotéky potřeba namísto https://faktors.tyden.cz/rubriky/po-praci/milenialove-se-lisi-napriklad-namisto-drog-snupou-facebook_458704.html prokázání bonity dát nemovitost do zástavy. A právě díky té není problém tu peníze dostat. Kdybychom nespláceli, zahojila by se nebankovní společnost na oné nemovitosti, nepřišla by tedy o své peníze. A díky tomu se tu půjčuje rychle, ochotně i výhodně. A je jenom na nás, žadatelích, abychom si vzali jen tak velkou sumu peněz, jakou budeme schopni podle dohody i splatit. Aby nebyly jakékoliv potíže.