Jak je to s odstupným?
Odcházíte z práce? Dostali jste výpověď, nebo odcházíte z jiných důvodů? Víte, že je možné, že vám vznikl nárok na odstupné? Pokud vám takový nárok vznikne, určitě byste ho měli využít. To, kdy máte nárok na odstupné, není volba zaměstnavatele. Přesně to stanoví Zákoník práce, který musí všichni zaměstnavatelé a zaměstnanci dodržovat.
Pokud dojde ke skončení pracovního poměru bez vašeho zavinění, máte nárok na odstupné. Důležité je ovšem říct, že na odstupné nikdy nevzniká nárok, pokud podáte výpověď vy. Musí tak učinit zaměstnavatel.
Nárok na odstupné nevzniká ani tehdy, kdy je zaměstnanec ve zkušební době. Stejně tak, pokud pracuje na DPČ nebo DPP. Odstupné je možné vyplatit pouze těm, kteří pracují na HPP.
A jak je to s výší odstupného?
Odstupné se určuje z vaší hrubé mzdy. Z té se vypočítá průměrný výdělek a klasické odstupné je ve výši trojnásobku této průměrné měsíční mzdy. Platí to ale pouze v případě, že máte odpracováno více než dva roky u toto zaměstnavatele. Pokud máte odpracováno více než rok, ale ještě ne dva roky, náleží vám dvojnásobek. Pokud pracujete u zaměstnavatele méně než rok, dostane pouze jednonásobek tohoto výdělku.
Nutno ovšem říct, že tohle je minimální částka, kterou stanovuje Zákoník práce, a která musí být vyplacena. Horní hranici ovšem nikdo neurčuje. Je tedy možné, aby vám zaměstnavatel vyplatil více, než co stanovuje zákon. I odstupné podléhá dani, takže z odstupného vám bude stržena daň 15 %, jak je tomu zvykem.
Pokud se vás bude snažit zaměstnavatel přesvědčit, ať podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru, nikdy to nedělejte, pokud výpověď nepodáváte vy sami. Takto byste zbytečně přišli o možnost získat odstupné. Bohužel, jsou zaměstnavatelé, kteří to na své zaměstnance tímto způsobem zkouší.
Pokud si chcete o tématu odstupného přečíst více, podívejte se na Zjistěte zdali máte nárok na odstupné Hypotéky bez registru.
Posted on: 23. 5. 2023